تبلیغات
درمان اعتیاد به مواد مخدر و سیگار - مقاله علمی ارتباط ورزش با سیستم ایکس
مقاله علمی ارتباط ورزش با سیستم ایکس
چهارشنبه 19 مهر 1396 ساعت 10:43 | نوشته ‌شده به دست مسافر بهنام | ( نظرات )

به نام خدا


دستورجلسه سالیانه کنگره 60 در این هفته سیستم ایکس است. این دستورجلسه ازاین‌جهت حائز اهمیت است که در بحث درمان اعتیاد در صورت عدم ترمیم درست این سیستم در قسمت جسم درمان اعتیاد اتفاق نمی‌افتد و فردی که تصمیم به قطع مصرف خود می‌گیرد به دلیل نداشتن تعادل در قسمت‌های مختلف چه در صور آشکار و چه در صور پنهان یا به مواد مخدر برمی‌گردد و یا از زندگی مطلوبی برخوردار نخواهد بود.بنابراین در این هفته همه اعضاء با این دستورجلسه با سیستم ایکس آشنا می‌شوند تا تعریف درستی از خود این سیستم داشته باشند.

اگر بخواهیم این سیستم ایکس را به زبان ساده تعریف کنیم؛ سیستم عصبی جسم انسان است که به 2 بخش تقسیم می‌شود. 

سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع) که اگر این سیستم آسیب ببیند، قابل ترمیم نخواهد بود و سیستم عصبی محیطی یا پیرامونی که خارج از نخاع و مغز می‌باشد؛ که تقسیم می‌شود به سمت اعضای بدن، رگ‌ها، سرانگشت‌ها، پاها و ... این سیستم مهم به 2 بخش تقسیم می‌شود

خودمختار و سو ماتیک که دربرگیرنده 12 جفت عصب مغزی و 31 جفت عصب نخاعی و گره‌های متعدد است، که به مغز و نخاع متصل است، این دستگاه نیز دربرگیرنده سامانه عصبی پیکری (سو ماتیک)، سامانه عصبی خودگردان و گیرنده‌های حسی است، این اطلاعات از طریق رشته‌های عصبی حسی درونی، به رشته‌های عصبی مرکزی هدایت می‌شوند.

سیستم عصبی خودگردان (رشته‌های عصبی خودمختار سمپاتیک و پاراسمپاتیک) کنترل غیرارادی اندام‌های درونی، رگ‌ها، ماهیچه‌های قلبی را اداره می‌کنند. رشته‌های عصبی سو ماتیک (اندامی) حس و حرکت ارادی پوست، استخوان‌ها و ماهیچه‌ها را بر عهده‌دارند.

برای اینکه بدن انسان یکسری پیام‌هایی را به مغز بدهد و یا بلعکس آن، احتیاج به یکسری ناقل‌هایی دارد. مغز با سلول‌هایی به نخاع وصل می‌باشد و این سیستم به‌تمامی نقاط بدن متصل می‌باشند. به این سلول‌هایی که ارتباط برقرار می‌کنند، نورون می‌گوییم.

هنگام دردهای اعضای مختلف بدن، نورون‌ها پیام را به مغز می‌رسانند، یا آن را کاهش و افزایش می‌دهند تا سیستم اطلاعات را دریافت کند و عکس‌العمل مناسب را برای آن قسمت از درد در بدن انجام دهد.

و البته در سایر موارد هم انسان نیاز به پیام‌های مختلف سیستم عصبی دارد. ازجمله برای به خواب رفتن یا بیدار شدن و ... و به‌طورکلی می‌توان این‌طور گفت که تمام امور حیاتی هر انسانی تحت کنترل سیستم ایکس اوست.

کاری که برای درمان اعتیاد و ریکاوری در کنگره 60 انجام می‌شود این است که در ابتدا فرد را تحت درمان دارویی قرار می‌دهند و ساختار جسمی و فیزیولوژی و سیستم ایکس را با استفاده از داروی مناسب، متد درمانی مناسب که شامل میزان دارو، ساعات مصرف و طول زمان مناسب درمان است قرار می‌دهند تا این سیستم به صورت مطلوب ترمیم شود.

اما در کنار این آموزش جهان‌بینی هم وجود دارد، چون به اعتقاد کنگره 60 تا زمانی که فرد مصرف‌کننده و یا بهتر بگوییم هر انسانی از افکار و اندیشه نامطلوبی برخوردار باشد قطعاً سیستم ایکس این فرد کارکرد مطلوبی نخواهد داشت و لذا آموزش جهان‌بینی به‌عنوان یکی از محورهای اصلی در درمان و ترمیم سیستم ایکس مطرح است.

ما به دنبال این موضوع هستیم که سیستم ایکس را ترمیم کنیم ولی یک موضوع بسیار مهم و حائز اهمیت برای ما این است که وقتی سیستم ترمیم شد آن را به حال خود رها نکنیم، بلکه با انجام یکسری از مسائل این سیستم را تقویت کنیم و به راندمان کاری بالاتری برسانیم.

و یکی از راه‌های تقویت این سیستم انجام مرتب و منظم ورزش است و هر یک از اعضاء کنگره 60 چه مسافر و چه همسفر می‌بایستی یک‌رشته ورزشی برای خودش انتخاب کند؛ و همین امر هم باعث شده تا نگاه ویژه‌ای از طرف نگهبان و دیده‌بانان کنگره 60 به مقوله ورزش وجود داشته باشد و بستر لازم برای انجام فعالیت‌های ورزشی به وجود بیاید تا اعضاء بتوانند با کمترین هزینه در رشته‌های ورزشی فعالیت نمایند.

اما ازآنجایی‌که هر مبحثی که در کنگره 60 مطرح می‌شود با استدلالات علمی همراه است در این مقاله سعی می‌شود تا کمی از تأثیرات ورزش بر روی سیستم ایکس را به‌صورت علمی بررسی کنیم؛ و به بررسی برخی از هورمون‌هایی که توسط غدد درون‌ریز و برون‌ریز جسم ما ترشح می‌شوند می‌پردازیم و می‌بینیم که ورزش چگونه بر روی آن‌ها تأثیر خواهد گذاشت.

سروتونین یکی از ناقل‌های عصبیِ (نروترنسمیترها) فعال در سیستم عصبی مرکزی و دستگاه گوارش است.
نقش سروتونین در لوله گوارش این است که هضم غذا را کنترل می‌کند درحالی‌که در سیستم عصبی مرکزی نقش کنترل خلق‌وخوی، خواب، اشتها، قدرت یادگیری و حافظه را بر عهده دارد.

سروتونین همچنین در ساخت استخوان‌ها نیز نقش دارد. کمبود این هورمون در خون باعث افزایش حالاتی مانند افسردگی، دلهره، دردهای میگرنی، فشارخون بالا و بی‌خوابی می‌شود. می‌شود میزان این هورمون را در مغز افزایش داد و از مشکلاتی مانند افسردگی و بی‌خوابی نجات پیدا کرد.

ورزش کردن بدون فشار آوردن روی بدن باعث می‌شود که بدن سالم و سرحال باشد. به خاطر اینکه بدن با انجام حرکات ورزشی سروتونین بیشتری تولید می‌کند و شما احساس شادابی می‌کنید. برای همین است که بعد از چند جلسه ورزش مداوم بدنتان سرحال، شاداب و قبراق می‌شود.

اندورفین احساس مثبتی شبیه مورفین در بدن ایجاد می‌کند. مثلاً، احساسی که در پی دویدن یا ورزش در فرد ایجاد می‌شود اغلب با عنوان سرخوشی توصیف می‌شود. این احساس سرخوشی می‌تواند با نگرشی مثبت و انرژی‌زا نسبت به زندگی همراه باشد.

اندورفین در گروه نوروپیتیدهای مخدر درون‌ریز قرار می‌گیردبه‌عبارت‌دیگر، این مواد شیمیایی در مغز، درست مانند مرفین و دیگر مواد مخدر قوی‌تر (و مضرتر)، روحیه‌ی کلی و نگرشمان را تقویت می‌کنند. درنتیجه: ما می‌توانیم تولید اندورفین را افزایش دهیم که درنهایت، کمکمان می‌کند بدون عوارض جانبی ناخوشایند و خطر وابستگی، احساس بهتری داشته باشیم.

به همراه دیگران ورزش کنید

برای آن دسته از کسانی که ورزش انفرادی را ترجیح می‌دهند، ممکن است این کمی عجیب باشد. شکی نیست که ورزش ترشح اندورفین را تحریک می‌کند اما پژوهش‌ها نشان داده است که کسانی که در ورزش‌های گروهی شرکت می‌کنند ممکن است ترشح اندورفین در بدنشان کمی بیش‌تر باشد. بدون در نظر گرفتن ترجیحات شخصی، هر نوع ورزش-گروهی یا غیر گروهی- باعث ترشح اندورفین و دیگر مواد شیمیایی شادی‌آور در مغز می‌شود. برای کسانی که به ورزش‌های گروهی بی‌تمایل هستند، ورزش‌های انفرادی مانند آهسته دویدن، ایروبیک، ورزش‌های سبک یا وزنه‌برداری هم همان فواید را دارد.

سروتونین؛

نقش کاهش استرس‌های زندگی بر سلامت و احساس بهبود جسمانی و روانی ثابت‌شده است. این نقش از طریق افزایش سروتونین اجرا می‌شود. انجام فعالیت‌های ورزشی مرتب روزانه نیز در افزایش هرچه بیشتر سروتونین نقش دارد. به‌خصوص اگر این ورزش در هوای آزاد انجام شود. به یاد داشته باشید اگر ورزش هرروز مرتب و سر ساعت مشخصی انجام شود، آثار آرام‌بخشی بیشتری خواهد داشت.

اندورفین‌ها (Endorphin) یا مسکن‌های طبیعی بدن موادی هستند که از غدد مخاطی و هیپوتالاموس ترشح می‌شوند و اثر اصلی آن‌ها تسکین درد است. اندورفین‌ها که مرفین طبیعی بدن نیز خوانده می‌شوند، در حقیقت بسیار شبیه به مرفین عمل می‌کنند و تولید آن‌ها در زمان فعالیت بدنی، هیجان، احساس درد، خوردن غذاهای تند، احساس عشق و اوج لذت جنسی است.

آندروفین‌ها در سلول‌های عصبی و دستگاه عصبی مرکزی به‌عنوان ماده واسطه عصبی و یا تحریک‌کننده‌های عصبی فعالیت می‌کنند.

 

با انجام ورزش‌های شدید، میزان غلظت آندروفین افزایش می‌یابد که این عامل موجب ایجاد نشاط و حالت مطلوب در ورزشکاران رشته‌های استقامتی و به‌ویژه در دوندگان ماراتون می‌گردد. در حین ورزش، غلظت بتاآندروفین حتی تا 5 برابر افزایش می‌یابد.

ورزش و فعالیت بدنی در افزایش سوخت‌وساز بدن نقش کلیدی و غیرقابل‌انکاری دارد که نمی‌توان آن را نادیده گرفت.
به‌رغم اینکه هرروز از طریق رسانه‌های مختلف، مربیان و حتی برخی پزشکان انواع داروها، دم‌نوش‌ها، نوشیدنی‌های سنتی و شیمیایی جدیدی برای افزایش متابولیسم معرفی می‌شود. اما همچنان ورزش قدیمی‌ترین، بهترین و مهم‌ترین عامل در افزایش سوخت‌وساز به شمار می‌رود که کمتر کسی می‌تواند نقش آن را انکارکند.
جالب است بدانید که افزایش وزن، سوءتغذیه، افت عملکرد جسمی و روانی و ... ناشی از متابولیسم نامناسب است.
و البته هزاران مورد دیگر می‌شود مطرح کرد ولی در این مقاله به همین اندازه بسنده می‌کنم.

به‌صورت خلاصه این مطلب را می‌توان نتیجه گیری کرد که یکی از راحت‌ترین، کوتاه‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه‌ها برای رسیدن به‌سلامتی و حال خوش ورزش کردن است و این امر می‌تواند به همه انسان‌ها در جهت ترمیم و تقویت سیستم ایکس کمک کند.

و در حال حاضر در تمام نمایندگی‌های کنگره 60 هم این بستر فراهم است تا اعضاء بهره لازم را ببرند.

البته موارد دیگری ازجمله میزان و نوع ورزش هم بسیار مهم هستند که انشالله در آینده مطرح می‌شوند.

با سپاس

نویسنده:کمک راهنما مسافر بهنام نوری

تهیه کننده:مسافر اصغر رفیع

تنظیم:همسفر میلاد عیدی

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: ورزش لژیون، مقاله،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفرمریم نباتی جمعه 21 مهر 1396 21:42
باسلام وخداقوت خدمت اقابهنام استفاده بردم ازمطالب خوبتون ممنون ازاقامیلادومسافرااصغر
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
نویسندگان ...
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

امکانات سایت ...